אירועי 'קיץ של כוכבים' בתמיכת

קיץ של כוכבים

סוכנות החלל הישראלית ומועצה מקומית מצפה רמון מזמינים אתכם לאירוע האסטרונומי של השנה במצפה רמון וסביבתה. קיץ 2020

מטר הפרסאידים במצפה רמון, אירוע האסטרונומיה של השנה.

כבכל שנה מטר המטאורים המפורסם של חודש אוגוסט מזמן לנו חגיגה אסטרונומית בלב המדבר. גם בימים אלו ניתן לקיים חוויה משפחתית מהנה, ללמוד, לחוות ולהתפעל מהטבע המופלא הסובב אותנו. הפעילויות השונות יתקיימו הפעם במספר רב של קבוצות קטנות הפזורות בנקודות שונות ובזמנים שונים. 

       פעילויות הצבועות בשחור מלאות ולא ניתן להירשם אליהן 
(לא ניתן להשתתף בפעילויות, ללא הרשמה מראש).

אבל… לא חייבים פעילות מודרכת, אפשר גם בעצמכם:
בקישור הבא תגיעו למפה בה תמצאו אתרים ברחבי המדבר,
שאפשר לחנות בהם בצורה בטיחותית ולצפות בשמי הלילה:
https://tinyurl.com/starsmr
לאחר ההתמקמות, הנכם מוזמנם להאזין לפודקאסט של הדרכת שמיים בקישור:
https://index.negevtour.co.il/starspodcast/
מומלץ להביא בגדים חמים ושמיכות.
צפייה והאזנה נעימה.

למידע נוסף, ביטולים ולרשימת המתנה

קיץ של כוכבים

בתאריכים 8 עד 13 באוגוסט, בלב המדבר, סביב עיירה מבודדת, גשם של כוכבים ומזג אוויר קריר ונפלא גם באמצע אוגוסט… כולם מוזמנים לחוות בחינם לילה מושלם של מטר מטאורים, במגוון אתרים סביב מצפה רמון ולחגוג איתנו את אחד מפלאי האזור!כמו בכל קיץ, כדור הארץ חולף בשובל הרסיסים שהותיר אחריו השביט המכונה "סוויפט טאטל" (SWIFT-TATTLE) , רסיסים אלו חודרים אל האטמוספירה שלנו ויוצרים מראה מרהיב של "כוכבים נופלים".

בימים אלו, נחגוג שוב סביב מצפה רמון, את החוויה המדהימה של מטר הפרסאידים, באירוע האסטרונומיה הגדול בארץ ופתוח לקהל הרחב – תצפיות במטר המטאורים, עמדות תצפית בטלסקופים משוכללים, הרצאות, פעילויות לילה למשפחות, פינות יצירה ושלל פעילויות נוספות.

מהם מטאורים?

מטאורידים הינם חלקיקים שונים בגודל של גרגיר חול ועד סלעים קטנים המרחפים בחלל סביבנו ומקורם בשביטים, ירחים או אסטרואידים גדולים. כאשר מטאוריד חודר אל האטמוספירה הוא בוער עקב החיכוך ויוצר שובל מיונן הנראה כפס אור בשמיים. ככל שהחלקיק גדול יותר כך גם פס האור יהיה ארוך ובולט יותר בשמי הלילה (חלקיקים גדולים מאד ונדירים יותר יוצרים פיצוצים גדולים שלעיתים מלווים בקול דומה לרעם ונקראים בולידים).

בכל לילה חודרים מספר חלקיקים אל האטמוספירה ויוצרים שובלי אור אקראיים – המטאורים הללו, נקראים מטאורים ספורדיים. חלקיקים גדולים כאלו המצליחים לעשות דרכם לקרקע כדור הארץ נקראים מטאוריטים והינם נדירים ביותר – אם הם מספיק גדולים הם יכולים ליצור מכתשי פגיעה ענקיים כדוגמת מכתש "קניון השטן" באריזונה או המכתש ביוקטן במרכז אמריקה (חשוב לציין כי מכתשי הנגב וביניהם מכתש רמון, הינם מכתשי בליה ולא מכתשי פגיעת מטאוריטים!).

מהו מטר מטאורים?

בעקבות כוכבי שביט בעלי מסלולים קבועים מרחפת כמות גדולה של חלקיקי אבק וסלעים קטנים. כאשר כדור הארץ חוצה בכל שנה את מסלולם, המפגש מוביל למטרי מטאורים מרהיבים.

מטרי המטאורים הללו חוזרים על עצמם בתאריכים קבועים והם קרויים על שם קבוצת הכוכבים אשר נראה כי מכיוונה הם מגיעים. גודל החלקיקים הוא מגרגיר אבק ועד גודל חלוק נחל. מטר הפרסאידים מתרחש בכל קיץ בין 8 עד 14 באוגוסט והוא מכונה כך כי הוא נראה כמגיע מכיוון קבוצת "פרסאוס".

במהלך שיא המטר השנה יחדרו לאטמוספירת כדור הארץ כ-100 מטאורים לשעה, השנה יופיע הירח בשעות השיא לפנות בוקר, אך למרות אורו אין כמעט סיכוי שתפספסו את המראה המרהיב של שובלי מטאורים הבהירים יותר. גם בשעות אחרות של הערב והלילה ניתן יהיה ליהנות ממראה המטאורים.

זכרו שמצפה רמון היא המקום הכי קול בארץ, הביאו אתכם בגדים חמים ללילה, פנסים אדומים או פנסים רגילים עטופים בצלופן אדום  ובואו לחוות חווית לילה אסטרונומית ללא תשלום!

X
X
דילוג לתוכן