תצפית כוכבים מטר מטאורים (הג'מינידים) במצפה רמון

חנוכה של כוכבים  – צפיה במטר הג'מינידים בארץ המכתשים 12-13/12/15

מטר הג'מינידים
מטר הג'מינידים

גשם של כוכבים הוא תופעה מיוחדת ששווה להגיע בשבילו למדבר גם בחורף. רשמו את התאריך 12-13/12/15, התלבשו טוב ובואו לבלות את הלילה בצפיה במטר הג'מינידים בחניון בארות במכתש רמון. אם מזג האוויר יפרגן לנו – צפייה במטר המטאורים הכי טוב של השנה באוויר הנקי של החורף – תהיה זו חוויה בלתי רגילה!!

בחנוכה הזה נזכה לצפות במטר מטאורים מרהיב ששיאו יתרחש בין בלילה שבין  ה13 וה14 לדצמבר אבל נוכל לחזות במספר הולך וגובר של מטאורים כבר מה 8 לחודש. לשמחתינו, לא רק שמטר המטאורים יתרחש במהלך חול המועד אלא שגם הירח ישקע מוקדם ונוכל לחזות בחזיון מרהיב זה בתנאים אופטימלים!

מהו מטר מטאורים? בעקבות כוכבי שביט ועצמים נוספים בעלי מסלולים קבועים מרחפת כמות גדולה של חלקיקי אבק וסלעים קטנים. כאשר כדור הארץ חוצה בכל שנה את מסלולם, המפגש מוביל למטרי מטאורים מרהיבים. מטרי המטאורים הללו חוזרים על עצמם בתאריכים קבועים והם קרויים על שם קבוצת הכוכבים אשר נראה כי מכיוונה הם מגיעים. גודל החלקיקים הוא מגרגיר אבק ועד גודל חלוק נחל.

מטר הג'מינידים: בזמן מטר הג'מינידים אנו יכולים לחזות במספר מטאורים רב מהרגיל, בשיאו של המטר אנו צפויים להגיע עד לקצב נפילה של כ 120 מטאורים בשעה! המטאורים עצמם הינם חלקיקים בגודל גרגר חול או מעט יותר גדולים שחודרים לאטמוספירה שלנו במהירות עצומה. כבר ברום של למעלה ממאה ק"מ אותם חלקיקים נתקלים בשכבות הגבוהות של האטמוספירה, עקב החיכוך באוויר חלקיקים אלו מתלהטים ומשאירים שובל לוהט ומאיר של אטמוספירה חמה וחלקיקים שהתאדו מהמטאור עצמו.

מקורם של אותם חלקיקים (שנקראים מטאורידים עד לשלב בו הם נכנסים לאטמוספירה של כדוה"א) מגוון מאד, אך במטר הג'מינידים אנו יודעים בדיוק מהיכן הוא מגיע. ישנו אסטרואיד בשם פית'ון 3200, אסטרואיד זה מקיף את השמש במסלול מוזר ביותר עבור אסטרואיד. פעם בכמעט שנה וחצי הוא מקיף את השמש, כשבנקודה הרחוקה ביותר הוא נמצא מעבר למסלול של מאדים במרחק של בערך פעמיים וחצי המרחק שבין כדוה"א והשמש. בנקודה הקרובה ביותר לשמש הוא נמצא אפילו יותר קרוב מכוכב חמה! (פחות משביעית המרחק בין כדוה"א והשמש).

הגודל של פית'ון 3200 הוא בערך 5 ק"מ והדבר החשוב ביותר זה שכשהוא מתקרב לשמש כוח המשיכה האדיר שלה, והחום שלה,  מפורר אותו, בכל פעם קצת. החלקיקים הקטנים שמתפוררים ממנו ממשיכים פחות או יותר באותו מסלול כמוהו, כך שלאורך הנתיב שלו יש אוסף עצום של גרגירים – מטאורידים. היות וכדוה"א חוצה נתיב זה תמיד באותו הזמן – ה12-13 בדצמבר, אנו יודעים שבלילות הסמוכים לתאריך זה נחזה בעושר גדול של "כוכבים נופלים"

כיוון התנועה של כדוה"א בתאריך זה הוא לכיוון קבוצת הכוכבים ג'מיני (תאומים), לכן המטאורים פוגעים באטמוספירת כדוה"א וממשיכים בנתיבם הלאה מקבוצת ג'מיני. זאת אומרת, שאם ניקח את כל פסי האור שמשאירים אחריהם מטאורים אלו, ונמשיך בדמיונינו את הקו מהנקודה בה סייימנו לראות אותם עד לנקודה בה התחלנו לראות אותם והלאה, כל הקווים ייפגשו בקבוצת הכוכבים תאומים, כמו חישורים של גלגל. מסיבה זו מטר המטאורים הזה נקרא הג'מינידים.המהירות בה נופלים הג'מינידים היא יחסית למטרי מטאורים אחרים "נמוכה", כ35 ק"מ בשנייה, ולכן אנו מצפים לקבל שובלים איטיים וארוכים יחסית שקל לעקוב אחריהם.

אנו נחזה במטר מטאורים זה במהלך תצפיות שנקיים כמדי חג בחניון בארות שבמכתש רמון. בתצפיות אלו נפתח מספר טלסקופים ונצפה דרכם בעצמים אסטרונומים מרוחקים , ערפיליות, צבירים ועוד. כולם מוזמנים להירשם ולהצטרף.

פרטי הפעילות: נתחיל במצגת שמיים מרתקת במאהל הכוללת הסבר על מטר המטאורים, נמשיך לתצפית שמיים מודרכת באמצעות לייזרים וטלסקופים משוכללים (תצפית על ערפיליות, כוכבים, כוכבי לכת, צבירי כוכבים ועוד) ונקנח בשכיבה על הגב על גבי מחצלות בנסיון לאתר מטאורים נופלים.

צפיה בכוכבים במכתש רמון - צילם: עזרי קידר
צפיה בכוכבים במכתש רמון – צילם: עזרי קידר

נקודת מפגש: חניון בארות – מכתש רמון

תאריכים: כל ערב – 12/12 עד 13/12

שעה: סבב 1: 18:00-19:30 סבב 2: 20:30-22:00

מחיר: 65 ₪ למבוגר, 45 ₪ לילד.

לפרטים נוספים והרשמה: 050-7498021/ מייל: efkabateva@gmail.com

כתבה: אפרת קדם-סילברט, מדריכת טיולים ובעלת מרכז הדרכה "בטבע"