תצפית ירח

תצפית ירח – בהדרכת נדב סילברט

הירח  הוא הגוף המאיר ביותר במהלך הלילה, הוא גם משנה את צורתו הנראית במחזוריות קבועה. מסיבה זו בתרבויות קדומות שונות ראו בו ייצוג של אל, חיים ומוות וגלגול – עונות נשמות ועוד'. יהודה רוטבליט מוסיף – בתרבות השומרית הוא נחשב כאל ראשי, רק בשלב מאוחר יותר השמש מקבלת את הבכורה). שימור שם אל הירח – סין או השם ירח עצמו באתרים שונים במרחב מעידים על חשיבותו: בית ירח, יריחו, סיני, נחל צין, מדבר צין, הר צין ועוד. פרופ' רוזן סקר 3 מקדשים אותם הוא משייך לעבודת הירח במכתש רמון עצמו.

יריח הוא שמו של אל הירח עבור הכנענים והפיניקים אל הקציר והטל. סין נודע שמו במרחב המסופוטמי וחונסו האחראי על מעבר הזמן והפריון בתרבות המצרית.

ביהדות אין כמובן התייחסות אליו כאל אל. אבל לו, כמו לכל גרמי השמיים האחרים, יש תפקיד הארה ומעקב אחרי לוחות הזמנים. וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי מְאֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהַבְדִּיל, בֵּין הַיּוֹם וּבֵין הַלָּיְלָה; וְהָיוּ לְאֹתֹת וּלְמוֹעֲדִים, וּלְיָמִים וְשָׁנִים.  טו וְהָיוּ לִמְאוֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהָאִיר עַל-הָאָרֶץ; וַיְהִי-כֵן.  טז וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים, אֶת-שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים:  אֶת-הַמָּאוֹר הַגָּדֹל, לְמֶמְשֶׁלֶת הַיּוֹם, וְאֶת-הַמָּאוֹר הַקָּטֹן לְמֶמְשֶׁלֶת הַלַּיְלָה, וְאֵת הַכּוֹכָבִים.  יז וַיִּתֵּן אֹתָם אֱלֹהִים, בִּרְקִיעַ הַשָּׁמָיִם, לְהָאִיר, עַל-הָאָרֶץ.  יח וְלִמְשֹׁל, בַּיּוֹם וּבַלַּיְלָה, וּלְהַבְדִּיל, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ; וַיַּרְא אֱלֹהִים, כִּי-טוֹב.

תרבויות רבות נעזרות בירח לצורך מעקב אחרי הזמן היהודים משתמשים בלוח שנה שמשי – ירחי. המוסלמים בירחי טהור. שימוש בירח כבסיס ללוח שונה יוצר בין הלוח השמשי – 365 יום והלוח הירחי כ 354 ימים. מסיבה זו יש צורך ביהדות לעבר את השנה.

הירח עצמו הינו גוף במאסה של כאחד חלקי שמונים ממסת כדוה"א ובקוטר של כרבע מכדוה"א. הירח מקיף את הארץ פעם ב27.3 ימים אך היות ובזמן זה הארץ מתקדמת מעט במסלולה סביב השמש הוא משלים מחזור סינודי ב29.5 ימים. שטח הירח אותו אנו רואים מואר (סהר, חצי מלא, מלא) תלוי בזווית הנוצרת בין נקודת התצפית שלנו מכדור הארץ על הירח לכיוון ההארה של השמש על הירח. עןצמת הארת הירח אינה ביחס ישר לגודל החלק המואר. לדוגמא: יומיים לאחר ירח מלא, עוצמת ההארה פוחתת לחצי.

הירח נעול פאזה לכדור הארץ, זה אומר שקצב הסיבוב העצמי שלו זהה לקצב סיבובו סביב כדור הארץ. הצד האפל של ירח אינו החלק הלא מואר אלא החלק אותו אנו לא רואים.

הירח מפעיל כוח משיכה על כדור הארץ, הדבר יוצר את כוחות הגאות והשפל שמתבטאים באופן הברור ביותר באוקיאנוסים של כדור הארץ (אדם דה לנגה מדגים על אחד האנשים את צורת התעוותות כדוה"א – התמתחות אל הירח ומן הצד הרחוק מהירח). מעבר לשינוי גובה המים בקו החוף החיכוך הנוצר מחמם את כדוה"א. תהליך זה מאט את סיבוב הירח סביב הארץ וכתוצאה מכך הירח מתרחק במס' מילימטרים בכל שנה.

יש כמה תיאוריות לגבי היווצרות הירח, כולן מדברות על זמן הסמוך להיווצרות מערכת השמש.

תיאוריית הזוג הנשוי – הירח נוצר באופן עצמאי עם היווצרות מערכת השמש, במסלולו הוא נקלע לכוח המשיכה של כדוה"א ונלכד בו.

תיאוריית הזוג הגרוש – התרחקות הירח האיטית מלמדת שהירח התחיל כחלק מכדור הארץ ונתלש ממנו, ההתרחקות האטה את סיבוב כדוה"א למהירותו כיום. יש המראים על האוקיאנוס השקט כעל הצלקת שהשאיר הירח עם התנתקותו.

תיאוריית התאומים – כדוה"א והירח נוצרו באותו איזור ובאותו זמן.

התיאוריה המקובלת היום זו המכה הגדולה. גוף בגודל של מאדים התנגש בכדוה"א. כתוצאה מהמכה ניתז החומר שממנו מורכב הירח כלפי מעלה. אל הגוץ המרכזי נפלו והתחברו רסיסים ואבק שהתפזרו כתוצאה מאותה המכה. ישנה אינדיקנציה שבתחילת היווצרותו של הירח, בזמן שהוא עדיין היה חם ונוזלי פגע בו גוף גדול והתאחד עמו. זה, ביחד עם ההתרחקות שלו, ביחד עם העובדה שהמינרלים שנמצאים בו תואמים מלבד אחד למינרלים בכדור הארץ, מאששים את התיאוריה הזו.

כשאנחנו מביטים בירח אף בעין לא מזויינת אנו יכולים להבחין קיימים על פניו אזורים כהים ואזורים בהירים. האזורים הכהים נקראים ימות והבהירים רמות. הימות הן אזורים נמוכים בהם הצטברה מגמה בראשית חייו של הירח. כמעט כל הימות הן בשקעים נוצרו כתוצאה מפגיעת מטאוריטים ענקיים. למעלה מ90% מהימות נמצא בצג הפונה אלינו והחוקרים מעריכים שזה בגלל כוח משיכת כדוה"א.

כשאנו מכוונים טלסקופ או משקפת אל הירח אנו יכולים להבחין  במכתשים רבים. המכתשים נוצרו כתוצאה מפגיעת מטאוריטים. הסיבה שאנו רואים כל כך הרבה מכתשים על הירח וכמעט ולא על כדוה"א היא שהירח אינו פעיל, אין תנועת יבשות ואין אטמוספירה היוצרת בליה. רוב המכתשים הם מהשלבים הראשונים של היווצרות מערכת השמש לפני שהפלנטות "ניקו" את מרבית האסטרואידים הלא יציבים. המכתשים קרויים על שמות אסטרונומים מכל התקופות, ישנם אפילו נציגים יהודיים מימי הביניים כמו מכתש אבן עזרא ומכתש רבי לוי.

בגלל קרבתו הירח הוא האובייקט השמימי הנחקר ביותר, מופה בדקדקנות מכל צדדיו ובוצעה אנליזה כימית של פני הירח. אף נחתו עליו 12 אנשים ב6 משימות שונות והשיבו לכדוה"א דוגמיות קרקע וסלע.

משימות עתידיות של חקר הירח ע"י סין, יפן, ארה"ב רוסיה, הודו והאיחוד האירופי, מתיימרות להגיע להישגים גרנדיוזיים של הנחתת אנשים נוספים ובניית תחנן חלל, אך כולן סובלות מקשיים תקציביים.

נדב הוא מורה דרך, תצפיתן, מדריך אסטרונומיה ובעל מרכז הדרכה "בטבע" במצפה רמון.

לפרטים והזמנת פעילות תצפית כוכבים בשמי המדבר: אסטרונומיה – תצפית כוכבים בשמי המדבר