פלא טבע אביבי

יודעי דבר מלחששים כי האביב הקרוב בהר הנגב הגבוה מבשר טובות מבחינת הפריחה.

אז קראו את הדיווח הבא מהשטח ובואו בהמוניכם, כי למי שעוד הזדמן לחוות את פלא הטבע הבוטני הזה – אסור להחמיץ!

בהר הנגב, רובנו לא חקלאים ועם זאת. כל טיפת גשם שיורדת באזור מצפה רמון מעוררת גל של קריאות חדווה. המילה "באראכה" בהגייתה הערבית, היא מילת מפתח כשיורד כאן גשם. טוב. אתם אומרים לעצמכם. בכל זאת, גשם במדבר… אבל בהר הנגב העניין הוא לא רק חווית הגשם המדבר. העניין הוא שבאזור הזה, גם מי שאינו חובב בוטניקה מושבע שנוסע לרגל אחר פריחות מרהיבות בכל אזורי הארץ, באמת ובתמים דואג לצמחי הבר. מי שראה בשנה טובה (לאחרונה, 2010 – נגיד…) את ואדיות ומדרונות הגבעות בהר הנגב הגבוה, לא יכול לשכוח את המראה. תשכחו מצמחים קטנים ואפרפרים ומנגנונים סבוכים של התאמת צמחים למדבר  – באביב טוב, מכסה את המדבר שלנו יריעה מרהיבה של "צבע מן הטבע".

 ribas
ריבס המדבר בפריחה

הכל מתחיל ב בסוף פברואר, תחילת מרץ, יודעי דבר, יוצאים בתקופה זו לראות את שקד הרמון הנהדר, הפורח בנחל אליאב ונחל לוץ. בהמשך מרבדים של צבעוני ססגוני , מכסים מדרונות באזור בורות לוץ והר רמון, והחגיגה ממשיכה אל תוך פסח והאביב, פריחה נהדרת של הרדופנין, נוריות, כלניות, עריונים, בוצין סיני ועוד עשרות נציגי צמחים ים תיכוניים. נציגי הצמחים האירנו-טורניים המייחדים את המרחב המדברי הגבוה בולטים ותורמים לייחודו של האזור המבודד – מרבדים של שמשון הדור, מיוחד ומגוון בצבעיו, מכסים למלוא העין. עמודי התפרחת הגבוהים והמרשימים של ריבס המדבר – הם פלא טבע מדברי מיוחד במינו "בית חרושת לסוכר" כפי שמכנה אותו הבוטנאית המקומית ד"ר נעה אבני. ואם תיכנסו מעט אל תוך הוואדיות, תגלו את האלות האטלנטיות – עצים עצומים שהם פלא בוטני בפני עצמו. דמיינתם פעם גן עדן מדברי? כך כנראה הוא נראה.

גם בשנה פחות גשומה, הפריחה מרשימה על רקע המדבר, אבל אוהבי המדבר יודעים שזה לא זה ומחפשים את הדבר האמיתי, עוצר הנשימה. מביני העניין יודעים שרק גשם ושיטפונות מדי פעם לא מספיקים על מנת לעורר את הפלא הבוטני הזה. נדרש משרע גשמים כזה שהצמחים לא יקמלו בו בין אירוע גשם למשנהו וגם למשרע הטמפרטורה השפעה גדולה – מזג אוויר שרבי אחרי הגשמים, יגרום לנבטים צעירים לקמול בטרם פריחה. בכלל, הדילמות שלנו, שוכני המדבר, אינן קלות, שכן ידוע כי שרב חורף-אביב הוא כר פורה ונפלא לבילוי בגבי מים המלאים ברחבי המדבר, אבל את הצמחים הוא הורג!

 desert-tulip
צבעוני מדבר

שנות בצורת עוברות על אזור הר הנגב לאחרונה. שנים של כמות גשמים מועטה ואירועי שרב חורפיים והפריחה בהתאמה, הייתה דלה באופן יחסי. חובבי בוטניקה רבים הסתובבו מאוכזבים בין גבעות הר הנגב. והשנה?! לא לגמרי ברור. אין ספק שזו הייתה שנה משוגעת מבחינת מזג האוויר… כמויות גדולות של משקעים ומספר אירועי קור גדולים בהם ההר הגבוה הלבין משלג, כנראה מבשרים כנראה טובות.

אתם כבר מוזמנים להציץ בפריחה המיוחדת של הצבעוני הססגוני –הפרח הענוג הזה, פורח בימים אלו ממש על מדרונות הגבעות סביב דרך העפר המובילה לבורות לוץ. זהו צבעוני סגול-ורדרד  ובתוכו כתם צהבהב, בארץ ניתן למצוא כמותו רק באזור הר הנגב הגבוה. הצבעוני הססגוני הוא רק המבשר במקרה הזה. אחריו, יפרחו כל שאר פרחי המדבר ובפסח, הכל סביב ייצבע ב"צבע מן הטבע".

המראה כל כך יפה עד שהוא מעורר מחשבות משונות… טוענים שבני ישראל הסתובבו במדבר, לא רחוק מכאן, ארבעים שנה. אולי זו הבוטניקה שהשאירה אותם כאן כל כך הרבה זמן?! אנחנו בטוח הצצנו ונפגענו, וגם היום כמי שחיים במצפה רמון, בשולי ההר הגבוה, אנחנו נמשכים שוב ושוב לחוות את הפלא הזה ולהרגיש איך הנשימה הנעתקת מול הפריחה המופלאה ב"חצר האחורית שלנו".

להתראות במדבר (-:

אפרת קדם-סילברט  – 050-7498021

  • ניתן להזמין טיולי חוויה "אביב בהר הגבוה" לקבוצות ומשפחות

 הזמן טיול פריחה!

[contact-form-7 id="1443" title="ללא כותרת"]