ערפילית אוריון הגדולה – מסימני החורף

תצפית כוכבים – ערפילית אוריון הגדולה

מהי ערפילית? ומהם החומרים המרכיבים את ערפילית אוריון, אשר גורמים לחוקרי החלל לחשוד כי ערפילית זו היא אינקובטור ענק למערכות שמש? מבט בטלסקופ בערפילית אוריון הגדולה (GREAT NEBULA OF ORION) מעורר תהיות…

מאת: נדב סילברט

ערפילית אוריון - צילם: נדב סילברט

ערפילית אוריון – צילם: נדב סילברט

בתקופה זו של השנה (תחילת החורף) אנו יכולים לראות את קבוצת אוריון – כסיל בעברית מתחילה לזרוח בסביבות 20:00. אחד המאפיינים הבולטים בקבוצה זו היא מה שהנווטים מכנים "חץ הצפון", מה שנראה כ7 כוכבים הבונים מעין צורת חץ המכוון צפונה. חץ הצפון מורכב משלושת הכוכבים המהווים את חגורת אוריון, הכוכב המהווה את ציצת החגורה, ומה שנדמה כשלושה כוכבים הבונים את החרב שלה.

לו נכוון טלסקופ, או אפילו משקפת שדה פשוטה, אל ה"כוכב" האמצעי בחרב נוכל להבחין כי זה אינו כוכב, אלא האובייקט המרתק הנראה בתצלום. (הצילום התבצע דרך טלסקופ מיד 8" LX90   שאינו טלסקופ גדול במיוחד באמצעות מצלמת קנון פשוטה). אובייקט זה נקרא "הערפילית הגדולה של אוריון". היא נצפתה לראשונה במאה ה-17 ותוארה באופן מרשים כבר בתחילת המאה ה18. ערפילית זו נמצאת בתוך הענן המולקולרי האדיר שבקבוצת אוריון.

מהי ערפילית? ערפילית הינה גוש גדול של גז ואבק הנמצא בחלל. באופן "רגיל" ערפיליות אינן זוהרות ולא ניתן להבחין בהן אלא אם הם מסתירות גוף מאיר כל שהוא הנמצא מאחוריהן, ערפיליות אלו נקראות "ערפיליות בליעה". אבל, לעיתים נמצא כוכב מאד בוהק בסמיכות אליהן והוא מאיר אותן, ערפיליות אלו נקראות "ערפיליות החזרה". ישנם גם מקרים בהם ישנו מקור אנרגיה חזק מאד הנמצא בסמוך או בתוך הערפילית וגורם לגז שלה להתיינן כמו במנורות ניאון, או פלורסנט, כתוצאה מכך הערפילית עצמה מאירה. ערפיליות אלו נקראות "ערפילית פליטה". הערפילית הגדולה של אוריון היא שלושת הסוגים גם יחד.

ערפיליות מהוות מעין "חדרי לידה" של כוכבים. הגז הנמצא בהן הולך ומצטופף בנקודות שונות. כשמסה של הגז הצפוף מספיק גדולה, הצפיפות במרכז גורמת לטמפרטורת הגז להגיע ל10.000.000 מעלות ויותר. בטמפרטורות אלו מתחיל תהליך ההיתוך הגרעיני, והנה, "נולד" לנו כוכב חדש.

במשך זמן רב היו דיונים בין החוקרים באיזה מרחק ערפילית זו נמצאת מכדוה"א, היום אנו מאמינים שהיא נמצאת במרחק של כ- 1400 שנות אור מעולמנו. ואם כך הדבר הרי שגודלה (החלק המואר) הוא כ-30-40 שנות אור בקוטר. בתוך הערפילית עצמה ישנם מספר גדול של כוכבים ואבות כוכבים אשר נוצרו בתוכה. כוכבים אלו הם כוכבים צעירים ביותר ואת רובם איננו מסוגלים לראות באור נראה לעין כיוון שהם מסתרים ע"י האבק והגז ממנו מורכבת הערפילית. יוצאי דופן הם כוכבי ה"טרפזיום" – לו נכוון טלסקופ קטן, ואפילו משקפת טובה, נוכל להבחין ב 4 כוכבים מאד קרובים אחד לשני הנמצאים בתוך הערפילית. כוכבים אלו צעירים מאד ועוצמתיים באופן מיוחד, כל אחד מהם מאיר פי עשרות אלפים יותר מהשמש שלנו ואין ספק שהם תורמים את חלקם ל"הארה" של הערפילית.

כשאנו בודקים את הרכב החומרים הנמצאים בערפילית אנו מוצאים מגוון גדול של חומרים, עובדה  הנראית מוזרה מאחר והחומר הראשוני שהרכיב את היקום היה בעיקר מימן וקצת הליום. והנה, כשאנו בודקים באמצעות ספקטוגרפיה את הרכב החומר שנמצא בערפילית, אנו מגלים שמלבד מימן (המובן מאליו) אנו מוצאים גם הליום בכמות גדולה, פחמן, חנקן, חמצן, גופרית ועוד. חומרים כבדים מעין אלו נוצרים רק בתוך כוכבים. באופן "רגיל" הם אינם אמורים להימצא מפוזרים בחלל. רמז למקורם נותנים מספר כוכבים קטנים כמו AE Au ו53 Ari, כוכבים אלו נראים כמתרחקים מנקודה משותפת אחת הנמצאת בתוך ערפילית אוריון.

ההערכה היא שכוכבים אלו הקיפו (כמו פלנטות) כוכב ענק שהתפוצץ כסופר נובה לפני כ4-5 מיליון שנים. כשהכוכב התפוצץ הכוכבים-לוויינים שלו ניתזו כמו אבני קלע ממנו והלאה. סופר נובה זו וכנראה גם אחרות, הן המקור לאותם חומרים כבדים המרכיבים אות הערפילית. מעניין לציין שגם מערכת השמש שלנו מכילה חומרים כבדים. גם היא נוצרה מחומרים שמקורם בסופר נובה.

היות וליצירת חיים כפי שאנו מכירים אותם יש צורך בחומרים כבדים כמו פחמן, ייתכן שערפילית אוריון מעבר להיותה אינקובטור לכוכבים היא גם אינקובטור למערכות שמש בעלי פלנטות המסוגלות לקיים חיים!

ועד שהחוקרים יפתרו את התעלומה הזו, לא נותר לנו אלא להביט בטלסקופ על הערפילית המרשימה הזו ולהמשיך לתהות…

  • נדב סילברט הוא מורה דרך, תצפיתן, מדריך אסטרונומיה ובעל מרכז הדרכה "בטבע" במצפה רמון.

לפרטים והזמנת פעילות תצפית כוכבים בשמי המדבר: אסטרונומיה – תצפית כוכבים בשמי המדבר