מצפה רמון של כוכבים

מספרים, שבמהלך הפסקת החשמל הגדולה בניו יורק במהלך 2003 פנו למוקד המשטרה אזרחים מודאגים שמזהים נקודות אור מסתוריות בשמיים.

תושבי מצפה רמון, אשר אינם סובלים מזיהום אור מכירים את שמי הלילה אשר מעליהם. אנו מזמינים אתכם להיכרות קצרה עם תחום מיוחד – האסטרונומיה ותצפית שמי הלילה במדבר.

astronomy beeot 2

סדנת צפיה בכוכבים בחאן בארות

בזכות תנועת כדור הארץ נחשפים לפנינו בכל עונה שמיים מעט שונים. קבוצת אוריון נחשפת בחודשים אלו במלוא הדרה, ואילו בקיץ תחליף אותה קבוצת עקרב, זכר לסיפור המיתולוגי על היריבות ביניהם. הקסיופיאה שמראה  את הכיוון לכוכב הצפון, נמצאת ברום השמיים כאשר בקיץ תחליף אותה הדובה הגדולה.

בתקופות קדומות, אנשים אשר צפו בשמיים בהירים ונקיים, שפעו סיפורים על הכוכבים, כמעט בכל התרבויות צמחו סיפורי אלים ומסורות. ישנם בעולם וגם באזורינו שרידי מבנים ומקדשים הפונים לכיווני זריחה ושקיעה של גרמי שמיים. מקדשי הירח במכתש, קו הK ועוד. במסורת היהודית קיים איסור על עבודת כוכבים, מסיבה זו העיסוק בכוכבים היה פרקטי בעיקרו. כבר מסיפור הבריאה ברור תפקידם – "והיו לאותות ולמועדים ולימים ולשנים". צביר הכוכבים פליאדות המופיע בימים אלו בשמיים זוכה להתייחסות במקורות וידוע בשם העברי "כימה". צביר כימה הנראה כשבעה כוכבים צפופים ומכיל בפועל כ1000 כוכבים, זורח בתחילת הערב בראשית עונת הגשמים ושוקע בסוף עונת הגשמים. אין פלא שהתייחסו אליו היהודים שעסקו בחקלאות.

היום אנו יודעים רבות על גרמי השמיים, כבר היוונים בצעו תצפיות אסטרונומיות , אולם לאחר תלמי וספרו "אלמגסט" נושא האסטרונומיה (תוכנות בעברית) שקע בעולם המערבי. המוסלמים שימרו את התצפיתנות האסטרונומית בעיקר עקב העניין הרב במיקומי הירח – ה"מנזילים". כמה חכמים יהודים היו תוכנים, רבי לוי בן גרשום, אברהם זכות ואבן עזרא אף זכו שייקראו על שמם מכתשים על הירח. בעידן המודרני קופרניקוס זיהה את מהלך הארץ סביב השמש וגלילאו פיתח את הטלסקופ ומאז הידע על היקום סביבנו גדל.

כמעט כל נקודות האור שאנו רואים בשמיים הינם כוכבים. הכוכב הקרוב ביותר לכדור הארץ הינו השמש במרחק של כ150,000,000קילומטרים או 8 דקות אור (האור נע במהירות הקרובה ל300,000 ק"מ בשנייה). חלק מהכוכבים שאנו רואים גדולים וחמים מהשמש ואנו רואים את אורם ממרחק מאות שנות אור. לדוגמא דנב, נמצא במרחק של כ1400 שנות אור. הכוכבים מתקבצים בקבוצות אדירות הנקראות גלקסיות. הגלקסיה שהשמש שלנו חברה בה נקראת שביל החלב. היות ואנו בתוכה היא נדמית לנו כפס אבק החוצה את השמיים. הגלקסיה הקרובה ביותר אלינו נקראת אנדרומדה, היא גדולה משביל החלב ונמצאת במרחק של כ2,500,000 שנות אור, ניתן לצפות בה ללא עזרים אופטיים ובעזרת משקפת היא נראית היטב.. הכוכבים, שמקור האנרגיה שלהם הוא היתוך גרעיני של גז מימן נוצרים מתוך ערפיליות – גושי גז אדירים הנמצאים בחלל. ערפילית כזו נמצאת בחץ הצפון – החרב של אוריון. לו נכוון משקפת לכוכב האמצעי בזנב החץ נגלה שמדובר בערפילית.

סביב חלק מהכוכבים חגים פלנטות – כוכבי לכת. סביב השמש שלנו ישנן שמונה פלנטות והארץ ביניהן. פלנטה הנקראת צדק זורחת בשמיים בתקופה זו בסביבות 23:00. סביב הפלנטות לעיתים חגים ירחים, הירח "שלנו" הוא העצם החללי הקרוב ביותר אלינו ומרחקו כ380,000 ק"מ. לו נכוון משקפת לצדק נוכל להבחין בארבעה מירחיו. ישנם גופים נוספים החגים סביב השמש: כוכבי לכת ננסיים כדוגמת פלוטו, שביטים ואסטרואידים.

אצלנו במצפה רמון ישנם אנשים רבים המחזיקים טלסקופים ועבורם תצפיתנות מהווה  תחביב מעשיר. בתחומינו נמצא גם מצפה הכוכבים ע"ש וייז ובו הטלסקופ הגדול בארץ. ישנם אנשים וגורמים תיירותיים אשר תצפיות הכוכבים מהוות עבורם מקור פרנסה והם חושפים את נפלאות השמיים עבור קבוצות ומטיילים המגיעים לכאן. במצפה רמון מתרחש בכל שנה אירוע "גשם של כוכבים", ב12/8 ישנה נפילה מוגברת של מטאורים הנקראים פרסאידים – חלקיקי אבן שנפלטו משביט סוויפט-טאטל.. במהלך הלילה אנו מקיימים את אירוע התצפיתנות הגדול בארץ.

מצפה רמון שואפת לקבל הכרה בין לאומית כשמורת שמי לילה. אזור ללא זיהום אור המאפשר תצפיות מיטביות. הכרה כזו תמנף את האזור מבחינה תיירותית ותמשוך קהל רב המתעניין בנושא. בשנים האחרונות זיהום האור באזורינו גבר במידה רבה, אנו חייבים להפחית את זיהום האור הקיים ע"י שינוי גופי תאורה ובנייה חדשה תתאים את עצמה לכך כבר בשלב התכנון.

נתראה בלילות….

נדב סילברט  – 050-7504702


קראו על קיץ של כוכבים 2019