מה נראה ונחווה במוצאי ט"ו באב? ליקוי ירח 2018

למידע על ירח מאוהב בט"ו באב במסגרת אירועי קיץ של כוכבים 2019

במה נצפה ומה נראה?

ב27/7 יתרחש ליקוי ירח עמוק במיוחד היספק חוויה ויזואלית נדירה ומרחיבת לב.

הירח, כהרגלו בכל אמצע חודש עברי יעלה עגול מלא ומאיר מעל האופק. זוהרו יהיה רב כלכך עד שנוכל להבחין בקלות בצללים שהוא יטיל. לאחר היעלמותו בסביבות 22:30 השמים יאפילו ויעמיקו, ונוכל להבחין ביופיים של מאות רבות של כוכבים הנגלים אלינו משני צידי שביל החלב המחלק את השמים. יש להניח שבשלב זה נראה כמה מטאורים. זמן נפלא להתבונן דרך טלסקופים גדולים במגוון עצום של אובייקטים שמימיים. אורכו ועומקו של הליקוי יאפשר תצפית ארוכה ונינוחה. החוויה תסתיים עם תצפית פרידה העונה לברכת השלום המחודשת של הירח החל מהשעה 00:15.

עצם ההשתרעות על מחצלת במקום חשוך תספק את עיקר החוויה. ניתן יהיה לבצע זאת בכל מקום חשוך בארץ. איזורים נרחבים בגולן, בגליל המזרחי, בבקעה, במדבר יהודה וכמובן בנגב. גם בשפלת יהודה. אם מתעקשים.

אנחנו מעוניינים לשתף אתכם מהנאתנו והתרגשותינו בתצפית מין זו המתבצעת באחד המקומות הטובים בארץ לכך. אנו נבצע זאת באופן שיתרום לתחושת החגיגה של מספר אנשים רב, אך ללא עומס המוני אדם. לכל נקודה נביא טלסקופים גדולים באופן מיוחד, מדריכים ומרצים השותפים להתלהבות מהאירוע. ארגנו עבורכם מגוון שלם של פתרונות לינה איכותיים במחירים הכי סבירים שאפשר, הסעדה למעוניינים, וגם אפשרות לתצפית בלבד.

לאיזה אובייקטים נתבונן?

נגה

עם שקיעת השמש בשבע וחצי נוכל להבחין באובייקט מרשים וזוהר הנמצא מעל האופק המערבי. זהו נגה, ונוס, המופיע בזמן זה ככוכב הערב. נכוון אליו את הטלסקופים ארוכי המוקד שלנו ונבחין כי לא מדובר בנקודה ואף לא בעיגול. מכיוון שהפלנטה הזו תהיה ממוקמת בזווית של כ70 מעלות מכדור הארץ לשמש, וקרובה מאיתנו אליה, אנו נראה את נגה כחצי ירח.

ליקוי ירח

לאחר שקיעת השמש יזרח הירח במלואו, אכן מחזה מרהיב! מעט לאחר זריחת הירח, כ-20 דקות אחרי שמונה, נבחין במשהו שונה… צבעו יהיה מעט אדום מהרגיל, מכיוון שכבר בשלב זה מעט מצילו של כדור הארץ יאפיל על החזר אורו הבוהק. ככל שהזמן יעבור אדמומיות הירח תלך ותעמיק עד שבשעה תשע וחצי נבחין ב"נגיסה" קלה בצידו המזרחי. החשיכה תלך ותשתלט על הירח. בשעה עשר וחצי היא כבר תכסה אותו לחלוטין ונוכל להבחין רק בקווי המתאר שלו. האפלה תלך ותעמיק ככל שיעבור הזמן.

ככל שהירח יאפיל יתגלו לפנינו עוד ועוד כוכבים בשמי הלילה. כשהצל ייפול על הירח כולו, יתגלו שמי הלילה המרהיבים וזרועי הכוכבים של המדבר. הזדמנות נפלאה עבורנו, לצפות באובייקטים מרוחקים ואפלים במיוחד באמצעות הטלסקופים בעלי המפתח הרחב.

מאדים

לאורך התצפית נבחין באובייקט אדמדם, סמוך מאד לירח. זהו מרס, מאדים, אשר בתאריך זה הוא יהיה בקרבה מירבית לכדור הארץ. במצב זה, בהנחה שלא תהיה לחות באוויר, נצליח להבחין (בקושי) בכיפת הקרח הנמצאת בקוטב הדרומי של פלנטה מסקרנת זו.

שבתאי וצדק

למרבה השמחה, בלילה זה אנו נוכל לצפות גם בשבתאי – סטורן, וגם בצדק – יופיטר. לאחר "כיבוי" הירח, בתקווה שלא תהיה לחות באוויר, נוכל בערב זה להבחין בפרטי פרטים של פלנטות אלו.

שבתאי, בעל הטבעות המרהיבות והירחים מעוררי העניין שמקיפים אותו, יהיה וודאי האובייקט המרהיב ביותר בערב זה. ללא ספק נראה היטב את ירחו הענק טיטאן. חדי העין יבחינו גם בשלושה – ארבעה ירחים נוספים, אשר יראו לנו קרובים אליו מאד ומקיפים אותו מכל עבר.

גם צדק, הפלנטה הגדולה ביותר במערכת השמש יתגלה לעינינו במלוא תפארתו. נוכל להבחין בקלות בשני פסים כתמתמים החוצים את כוכב הלכת – אלו רוחות הסילון הסובבות אותו. חדי העין יצליחו להבחין בתחילת הערב גם בעין האדומה – הוריקן עצום ממדים שיראה בצדו המערבי. לצדק מעל 60 ירחים, 4 מהם גדולים באופן משמעותי מהאחרים. בתחילת הערב נבחין בשלושה ירחים בלבד מארבעת הירחים הגדולים המקיפים את צדק, לאחר זמן מה, גם ירחו איו יבצבץ מאחוריו ויתגלה לעינינו.

חלל עמוק

ואחרי כל זה, כשליקוי יעמיק לחלוטין וחשיכה תעטוף אותנו, כנראה שלא נצליח להתאפק ונכוון את הטלסקופים הרחק אל מעבר לשכונה הקרובה שלנו, מערכת השמש שלנו. בערב זה נצפה באחת הערפיליות המרהיבות הניתנות לצפייה. ערפילית הלגונה. נצפה גם בערפילית פלנטרית או שתיים – כוכבים שהשילו מעליהם את קליפתם בדיוק כפי שהשמש שלנו תעשה בעוד כ4.5 מליארד שנה. יתגלו לפנינו כמה מהצבירים העשירים ביותר שניתן לצפות בהם, כוכבים כפולים, גלקסיות ועוד.

מה עוד? שביט ומטר מטאורים

הלילה הזה יספק לנו גם תצפית אל שביט קטן, בשם ג'יאקוביני-זינר (על שם מגליו), המתקרב אל כדור הארץ פעם ב-6 שנים. ואם כל זה לא מספיק… אנו צופים כי נוכל להבחין בכ20-10 מטאורים, "כוכבים נופלים", בשעה. אמנם אנחנו לא בשיאו של מטר אך כדור הארץ חוצה אזור בחלל בו משתלבים ביחד שולי שלושה נחילי מטאורידים ביחד אז אתם מוזמנים להכין כמה משאלות!

מעט אחרי חצות, האובייקט הקרוב אלינו ביותר, הירח, ישוב ויתגלה לפנינו ועמו נסיים את החגיגה השמיימית.

  • טלסקופים – את התצפיות נבצע באמצעות מספר גדול שלטלסקופים מחזירי אור בעלי מפתח גדול של 14" ו16" שיאפשרו לנו להבחין באובייקטים רחוקים ואפלים במיוחד. טלסקופים קטדיופטרים בעלי אורך מוקד של 2-3 מטרים, יאפשרו לנו הגדלות מרשימות וטלסקופים שוברי אור 150 מ"מ, בעלי אורך מוקד קצר, יאפשרו לנו חדות תמונה יוצאת מהכלל וזווית צפייה רחבה. לכל נקודת תצפית נביא מספר מספיק של טלסקופים כך שכולם יוכלו להתבונן במספר רב של אובייקטים.
  • הרצאות – בכל נקודת תצפית תתקיים הרצאה את או יותר בתחום האסטרונומיה. הקהל יוזמן להשתרע על המחצלות ולהאזין להרצאה תוך התבוננות בכיפת השמים המרהיבה.
  • תצפית כיפת שמים – המדריך יוביל את הקהל באמצעות ציין ליזר עוצמתי לטיול היכרות עם קבוצות הכוכבים הפרושים מעלינו. מציאת הצפון, קבוצות מגלגל המזלות ושאר ירקות יוצגו. יצוצו סיפורים מהמיתולוגיות השנות, הקשרים ליהדות, אנקדוטות וכמה עובדות מדעיות כמובן.

בואו ותהנו איתנו מנפלאות הטבע בקנה מידה קוסמי.