טיול קיץ בהר הנגב – המקום הכי COOL במדבר!

כתבה: אפרת קדם סילברט / צילם: דוד כהן, מושב רגבה

חברי משק רגבה הצפוניים, הגיעו אלינו להר הנגב הגבוה ביוני. לקחת הפוגה מהחיים וגם מהחום והלחות. כעבור יומיים, נראה היה כי גם הם נכבשו והתאהבו – בנוף, במזג האוויר ובאווירת המדבר.

קבוצת רגבה בפארק גולדה
קבוצת רגבה בפארק גולדה

בימי תחילת הקיץ הלוהטים, מבקשים המטיילים הפוגה מהחום והלחות האופפים את רוב אזורי הארץ. רוב המטיילים לא יבחרו להדרים, להיפך בחירה אינסטנקטיבית היא נסיעה צפונה בחיפוש מקורות מים הומי אדם. אבל עם קצת מעוף – אפשר לצאת להתאוורר ואפילו להתקרר בהר הנגב בקיץ. וכך, בהמלצת "בטבע", הדרימו חברי משק רגבה, והגיעו מקצהו הצפוני של הארץ לסופ"ש מגבש ומרתק בהר הנגב.

פארק גולדה
פארק גולדה

את המעבר שלהם מהארץ הנושבת, אל מרחבי הנגב החלטנו לרכך במפגש בוקר בפארק גולדה. הפארק הפסטורלי הממוקם בין הקיבוצים משאבי שדה ורביבים, הוכיח את עצמו. בפארק אגם מים בעל מראה פסטורלי על רקע גבעות קרטון מדבריות, מדשאות נרחבות, עצים מוריקים ובאר עתיקה. כאן פתחנו את היום בהדרכה משותפת והעלינו את שאלת הפתיחה "מה זה מדבר?!" כדי לענות על השאלה, יצאנו לאזור שדה בוקר, לגלות נווה מדבר ועיר עתיקה במרחבי המדבר.

עין עבדת
עין עבדת

הסיור הרגלי הראשון היה בעין עבדת – ללא ספק אחת משמורות הטבע ונאות המדבר היפות בארץ. בכניסה לשמורה, התחלקנו לשתי קבוצות – קבוצה אחת עם המדריך נדב למסלול נוח בקניון המרשים בין המעיינות. הקבוצה השנייה, שכללה את רוב המטיילים, יצאה איתי למסלול אתגרי בדרגת קושי לא גבוהה המשאיר טעם של טיול מדבר אמיתי. התחלנו בטיפוס במדרגות סלע אל חורשת צפצפות הפרת הייחודית. בחורשה נחנו ודיברנו על בעלי החיים בסביבה המדברית ועל עיקרון ההכבדה. ועם העיקרון באמתחתנו, יצאנו לטיפוס בסולמות והתפעלנו ממערות הנזירים ומהנוף המדהים. במעלה הקניון היה מי שסיכם את העלייה במשפט: "Yes we can".

משמורת עין עבדת, יצאנו עם האוטובוסים אל העיר העתיקה עבדת. לסיור רגלי קצר  באקרופוליס של העיר העתיקה. סיפרנו על הנבטים בין מגדלי שמירה, גתות, כנסיות עתיקות ובורות מים, המעידים על הפאר ושגשוגה של העיר לפני כ-1700 שנים, בתקופה הרומית-ביזנטית.

העיר העתיקה עבדת
העיר העתיקה עבדת

מבט מהעיר העתיקה על הטראסות העתיקות של הנבטים-ביזנטים ולצדם כרמים מוריקים, מזכיר שהמדבר הוא לא בדיוק מה שחשבנו עליו בעבר. המראות מעוררים מחשבות על קושי והזדמנות, על נבטים  ועל תושבי הנגב היום. במרפסת התצפית, גם בחודשי הקיץ, רוח אחר הצהריים נושבת ומנעימה את הסיור.

מרפסת התצפית בעיר עבדת
מרפסת התצפית בעיר עבדת

בכניסה למצפה רמון, על שפת מצוק המכתש – פוגשת הקבוצה את איצו רימר. אמן, צייר ופסל מקומי, המלווה ומדריך אותם בסיור בפארק הפסלים המדברי, אשר הוקם ביוזמת הפסל עזרא אוריון. בתום הסיור, עם שקיעה נוסעים החברים לבית ספר שדה הר הנגב שם ילונו. לאחר ארוחת הערב, מצטיידים בבגדים חמים (כן חברים, קר כאן בערב גם ביוני וכך יהיה כל הקיץ) ופוגשים נציגים נוספים של קהילת האמנים המקומיים – שרון וסיגי מלהקת טאולה ינעימו את הערב בשירים וניגונים, בשיתוף עם דולי הזמרת שבחבורה ונשמה ענקית. בלילה הנעים של הר הנגב, נראה שכולם ישנו מעולה!

צילום קבוצתי בבית ספר שדה הר הנגב
צילום קבוצתי בבית ספר שדה הר הנגב

בוקר מדברי עולה על היום השני. פותחים את יום הטיול בחיוך, בהדרכה על מצוק המכתש ואז יוצאים באוטובוסים בשתי קבוצות, לגלות איך הקושי הופך להזדמנות בנגב גם כיום. "ציר צבעי הרמון" – אתר המחצבות המשוקמות מוכיח זאת. בין אגם מים במכתש, קירות חרסית צבעוניים, קיר נחל רמון המספר סיפור גיאולוגי מרתק ואתר המחצבות ההיסטורי.- נגלה איך נוצר מכתש ואיך הפכו בורות מחצבה ישנים לאתרי תיירות אטרקטיביים.

אגם באתר החול הצבעוני במכתש רמון
אגם באתר החול הצבעוני במכתש רמון

אחרי הסיור במכתש ניסע אל "הכפר הנסתר", ואדי אריכא. עם ההגעה נרד מהאוטובוסים ונצעד מהכביש הראשי אל עבר אוהל האירוח של סלמן סדן – שם נפגוש בחיבור של תוכן מרתק וייחודי ואוכל טוב. בזמן שהעופות ייאפו בתוך מדורה ותוך הכנת ליבה ("עוגת רצפים") בפינת המדורה, יספר סלמן סדן בלשון קולחת וציורית על ימיו כילד בדואי בהר הנגב הגבוה, על השינוי הגדול שעבר שבטו, שבט העזאזמה, ב30 השנים האחרונות ועל השפעות השינוי על כל תחומי החיים. החברים מרותקים והשיח נפסק רק עם הגעת מגשי המדפונות הערבות לחיך.

באוהל של סלמאן בכפר הנסתר
באוהל של סלמאן בכפר הנסתר

קשה לקום מהישיבה באוהל, אבל אנו בכל זאת נפרדים מסלמאן. ממתינה לנו עוד הרפתקה אחרונה ומיוחדת – ספארי מדברי בשבילי נחל יתר. אנו יוצאים את הכפר הציורי אל עבר נחל יתר, בצד הדרך רועה עדר גמלים מקומי והרוח מלטפת זרועות חשופות. ברכב הפתוח מידי פעם פורצת שירה בניצוחה של דולי .

על הספארי בנחל יתר
על הספארי בנחל יתר

בנחל יתר מתגלה הפלא הבוטני הסודי של הר הנגב הגבוה – אלות אטלנטיות ירוקות וענקיות בעלות נוף רחב ידיים. העצים המפתיעים שרדו בהר הגבוה שהוא מובלעת בוטנית מיוחדת, שופעת צמחיה אירנו-טורנית. לצד העצים המרשימים, גם הפלאים האנושיים מעוררים התפעלות, בורות מים נבטיים מרשימים החפורים בסלע, טראסות ביזנטיות ובור מים מהתקופה הישראלית (המשויך לתקופת מלוכתו של עוזיהו).

פלא בוטני - אלות אטלנטיות בהר הנגב
פלא בוטני – אלות אטלנטיות בהר הנגב

במרחבים אשר לפני מכתש רמון, מול כרמי הר הנגב המוריקים, אנו נפרדים מחברי הקבוצה בחיבוקים ומאחלים להם דרך צלחה בנסיעה צפונה. שמחנו לשמוע ממארגן הטיול, מיקי נציב, שכולם הגיעו בשלום וכי הטיול היה שווה את הנסיעה הארוכה. לדבריו, אחרי הסיור הנגב הפך הרבה יותר IN בקרב חברי המשק. אז אם עוד לא גיליתם את הסוד של מזג האוויר היבש והנעים בקיץ במצפה רמון – אתם מוזמנים לשאול את חברי משק רגבה. תיווכחו כי בהר הגבוה, הרפתקה מדברית נעימה מובטחת גם בחודשי הקיץ!

* תודה רבה לדוד כהן ממושב רגבה על התמונות היפות שצילם במהלך הטיול ולמיקי ניצב על ארגונו.

להתראות במדבר (-: