גשם של כוכבים במצפה רמון – מטר מטאורים, פרסאידים. 2018

נגב של כוכבים – מטר מטאורים, פרסאידים.

שימו לב – בסוף הכתבה מצורפים פירוט אתרים ותאריכים מומלצים לצפיה במטר הפרסאידים (כוכבים נופלים) במצפה רמון ובמרחבי הנגב!

צילם - עזרי קידר
צילם – עזרי קידר

בלב המדבר, במספר אתרים נבחרים מוחשכים, גשם של כוכבים ומזג אוויר קריר ונפלא גם באמצע אוגוסט… כולם מוזמנים לחוות לילות מושלמים של מטר מטאורים, ולחגוג איתנו את אחד מפלאי האזור!

כמו בכל קיץ, כדור הארץ חולף בשובל הרסיסים שהותיר אחריו השביט המכונה "סוויפט טאטל" (SWIFT-TATTLE), רסיסים אלו חודרים אל האטמוספירה שלנו ויוצרים מראה מרהיב של "כוכבים נופלים". השנה מרבית הלילה יהיה נטול ירח והמטאורים ייראו היטב על רקע השמים השחורים. בזמן זה נחגוג שוב את החוויה המדהימה של מטר הפרסאידים, במספר אירועים אסטרונומיים – תצפית משותפת במטר המטאורים, עמדות תצפית בטלסקופים משוכללים, הרצאות ושלל פעילויות נוספות. 

מהם מטאורים?

מטאורידים הינם חלקיקים שונים בגודל של גרגיר חול ועד סלעים קטנים המרחפים בחלל סביבנו ומקורם בשביטים, ירחים או אסטרואידים גדולים. כאשר מטאוריד חודר אל האטמוספירה הוא מתחמם עקב החיכוך ויוצר שובל מיונן הנראה כפס אור בשמיים. ככל שהחלקיק גדול יותר כך גם פס האור יהיה ארוך ובולט יותר בשמי הלילה (חלקיקים גדולים מאד ונדירים יותר יוצרים פיצוצים גדולים שלעיתים מלווים בקול דומה לרעם ונקראים בולידים).

בכל לילה חודרים מספר חלקיקים אל האטמוספירה ויוצרים שובלי אור אקראיים – המטאורים הללו, נקראים מטאורים ספורדיים. חלקיקים גדולים כאלו המצליחים לעשות דרכם לקרקע כדור הארץ נקראים מטאוריטים והינם נדירים ביותר – אם הם מספיק גדולים הם יכולים ליצור מכתשי פגיעה ענקיים כדוגמת מכתש "קניון השטן" באריזונה או המכתש ביוקטן במרכז אמריקה (חשוב לציין כי מכתשי הנגב וביניהם מכתש רמון, הינם מכתשי בליה ולא מכתשי פגיעת מטאוריטים!).

מהו מטר מטאורים?

בעקבות כוכבי שביט (ולפעמים גם אסטרואידים), מרחפת כמות גדולה של חלקיקי אבק וסלעים קטנים. כאשר כדור הארץ חוצה בכל שנה את מסלולם, המפגש מוביל למטרי מטאורים מרהיבים. מטרי המטאורים הללו חוזרים על עצמם בתאריכים קבועים והם קרויים על שם קבוצת הכוכבים אשר נראה כי מכיוונה הם מגיעים. גודל החלקיקים הוא מגרגיר אבק ועד גודל חצץ. מטר הפרסאידים מתרחש בכל קיץ בין ה17 ליולי וה24באוגוסט והוא מכונה כך כי הוא נראה כמגיע מכיוון קבוצת "פרסאוס".

תצפיות איכותיות יתרחשו סביב זמן שיא המטר לילות של ה11/8 וה 12/8. בשעת השיא יחדרו לאטמוספירת כדור הארץ כ60-120 מטאורים לשעה.

שובלי המטאורידים לעיתים מסודרים במעין "צמות" שבהם ישנם אזורים צפופים יותר וצפופים פחות. הערכה של שעת השיא הינה סטטיסטית ואיננו יכולים לחזו אותה במדויק.

למה לצפות באזור הנגב?

המושג "זיהום אור" הוא מושג מוכר לחובבי תצפיות אסטרונומיה. מי שמביט בכוכבים יודע כי ככל שהמיקום ממנו צופים מואר יותר, הילת האור מטשטשת את מראה השמיים וניתן לראות פחות כוכבים. זו הסיבה שממרכז הארץ ומרוב הערים, רואים רק את כוכבי הלכת (הפלנטות), הקרובים אלינו ביותר וכמעט אף כוכב מלבדם.

סביבות הנגב, אזור מעולה לתצפיות שמיים. האוויר היבש והתאורה המועטה יחסית לאזורים  אחרים בארץ, מאפשרים תנאי צפייה מעולים בכל עונות השנה. באירועי התצפיות השונים, הגופים המארגנים זאת מתגייסים על מנת להקטין עוד יותר את זיהום האור ולהפוך את התצפית לחוויה אולטימטיבית וייחודית. ב12/8מצפה רמון תחשיך את כל תאורת הרחוב.

השנה אנו נקיים תצפיות פרטיות עבור חוות צל מדבר וחוות נועם במדבר. בחוות אלו יוצעו חבילות הכוללות לינה ושלל חוויות אחרות. בחוות כרמי הר הנגב נקיים פעילות ייעודית עבור הכולל לינה, אסטרונומיה וסיור בחווה. בנוסף אנו נקיים פעילויות בהרשמה עבור אירועי "קיץ של כוכבים" וחניוני רשות הטבע והגנים.

בחאן צל מדבר ניתן להצטרף לתצפיות נטו:

התצפיות בחאן צל מדבר  בין השעות 22:00 עד 01:00

להזמנת תצפיות נטו   – מחיר של 100 ₪ למשתתף ( מבוגר או ילד מעל גיל 3 )

להזמנת תצפיות כולל אירוח בקמפינג   בחאן צל מדבר  התקשרו לזיו בנייד 0546277413

תצפית אינטימית בחוות נועם במדבר (לא הייתם מאמינים איזה בוסתני פרי אפשר לגדל באמצע המדבר). אירוח מפנק של משפחת הררי בחבילות הכוללות לינה וארוחות. התצפית תתקיים בתאריך ה12/8. ההרשמה בדף הפיסבוק או בטלפון 052-465-1888.

חוות כרמי הר הנגב תקיים תצפית ייעודית כחלק מחבילת לינה מפנקת 0508725233.

במסגרת ארועי קיץ של כוכבים מיוזמתם של עמותת תיירות הר הנגב והפקתם של חברת נגב ברמה אחרת, אנו נציב טלסקופים ונקיים פעילויות. טלסקופים יוצבו בשנטי במדבר בתאריך ה9/8 וברובע דרכי הבשמים במצפה רמון בתאריך ה10/9. לכל הפרטים.

רשות הטבע והגנים מקיימת בעזרתנו פעילויות בחניון בארות בתאריך ה10/8 ובחניון ממשית בתאריךה12/8. ההרשמה במרכז ההזמנות.

רשות הטבע והגנים הזמינה מאיתנו תצפיתנים שיפעילו טלסקופים בחניוני השטח השונים במכתש רמון בתאריך 12/8.

נשמח לראותכם.

כתבו: אפרת ונדב סילברט.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן