גשם של כוכבים במצפה רמון – מטר מטאורים, פרסאידים 2015

מצפה רמון של כוכבים – מטר מטאורים 2015

שימו לב – בסוף הכתבה מצורפים תכנית הפעילות, דברים שחשוב לדעת ומפת מתחם האירוע!

צילם - עזרי קידר
צילם – עזרי קידר
12/8/15 בלב המדבר, בעיירה מבודדת אשר אורותיה מוחשכים, גשם של כוכבים ומזג אוויר קריר ונפלא גם באמצע אוגוסט… כולם מוזמנים לחוות בחינם לילה מושלם של מטר מטאורים, ברובע דרכי הבשמים במצפה רמון ולחגוג איתנו את אחד מפלאי האזור!

כמו בכל קיץ, כדור הארץ חולף בשובל הרסיסים שהותיר אחריו השביט המכונה "סוויפט טאטל" (SWIFT-TATTLE), רסיסים אלו חודרים אל האטמוספירה שלנו ויוצרים מראה מרהיב של "כוכבים נופלים". בתאריך 12/8/15, נחגוג שוב במצפה רמון, את החוויה המדהימה של שיא מטר הפרסאידים, באירוע האסטרונומיה הגדול בארץ ופתוח לקהל הרחב – תצפית משותפת במטר המטאורים, עמדות תצפית בטלסקופים משוכללים, הרצאות ושלל פעילויות נוספות. 

מהם מטאורים?

מטאורידים הינם חלקיקים שונים בגודל של גרגיר חול ועד סלעים קטנים המרחפים בחלל סביבנו ומקורם בשביטים, ירחים או אסטרואידים גדולים. כאשר מטאוריד חודר אל האטמוספירה הוא בוער עקב החיכוך ויוצר שובל מיונן הנראה כפס אור בשמיים. ככל שהחלקיק גדול יותר כך גם פס האור יהיה ארוך ובולט יותר בשמי הלילה (חלקיקים גדולים מאד ונדירים יותר יוצרים פיצוצים גדולים שלעיתים מלווים בקול דומה לרעם ונקראים בולידים).

בכל לילה חודרים מספר חלקיקים אל האטמוספירה ויוצרים שובלי אור אקראיים – המטאורים הללו, נקראים מטאורים ספורדיים. חלקיקים גדולים כאלו המצליחים לעשות דרכם לקרקע כדור הארץ נקראים מטאוריטים והינם נדירים ביותר – אם הם מספיק גדולים הם יכולים ליצור מכתשי פגיעה ענקיים כדוגמת מכתש "קניון השטן" באריזונה או המכתש ביוקטן במרכז אמריקה (חשוב לציין כי מכתשי הנגב וביניהם מכתש רמון, הינם מכתשי בליה ולא מכתשי פגיעת מטאוריטים!).

מהו מטר מטאורים?

בעקבות כוכבי שביט בעלי מסלולים קבועים מרחפת כמות גדולה של חלקיקי אבק וסלעים קטנים. כאשר כדור הארץ חוצה בכל שנה את מסלולם, המפגש מוביל למטרי מטאורים מרהיבים. מטרי המטאורים הללו חוזרים על עצמם בתאריכים קבועים והם קרויים על שם קבוצת הכוכבים אשר נראה כי מכיוונה הם מגיעים. גודל החלקיקים הוא מגרגיר אבק ועד גודל חלוק נחל. מטר הפרסאידים מתרחש בכל קיץ בין ה9-14 באוגוסט והוא מכונה כך כי הוא נראה כמגיע מכיוון קבוצת "פרסאוס".

במהלך שיא המטר השנה יחדרו לאטמוספירת כדור הארץ כ-100 מטאורים לשעה, כך שאם שוכבים על הגב ומביטים בשמיים החשוכים אין כמעט סיכוי שתפספסו את המראה המרהיב של שובלי מטאורים. הערכת האסטרונומים היא כי בשעה 03:00 בלילה לערך יעבור כדור הארץ בנחיל הצפוף ביותר. אך גם בשעות אחרות של הערב והלילה ניתן יהיה ליהנות ממראה המטאורים.

למה מחשיכים את מצפה רמון?

המושג "זיהום אור" הוא מושג מוכר לחובבי תצפיות אסטרונומיה. מי שמביט בכוכבי יודע כי ככל שהמיקום ממנו צופים מואר יותר, הילת האור מטשטשת את מראה השמיים וניתן לראות פחות כוכבים. זו הסיבה שממרכז הארץ ומרוב הערים, רואים רק את כוכבי הלכת (הפלנטות), הקרובים אלינו ביותר וכמעט אף כוכב מלבדם.

סביבת מצפה רמון, יישוב מבודד הממוקם על הר בגובה כ-830 מ', היא סביבה מעולה לתצפיות שמיים. האוויר היבש והתאורה המועטה יחסית ליישובים אחרים בארץ, מאפשרים תנאי צפייה מעולים בכל עונות השנה.

באירוע גשם של כוכבים, על מנת להקטין עוד יותר את זיהום האור ולהפוך את התצפית לחוויה אולטימטיבית וייחודית – מתגייסים מועצת מצפה רמון, בעלי עסקים מקומיים, מע"צ, בסיסים צבאיים ועוד – ומכבים את האורות ביישוב וסביבו, מקטינים בהרבה את זיהום האור הנמוך ממילא ומאפשרים לכולנו צפייה מיטבית גם בתוך היישוב מצפה רמון.

אז זכרו שמצפה רמון היא המקום הכי קול בארץ, הביאו אתכם בגדים חמים ללילה, פנסים אדומים (או פנסים רגילים עטופים בצלופן אדום)  ובואו לחוות חווית לילה אסטרונומית ללא תשלום: תוכלו לשכב על מחצלות ולהביט יחד בשמיים, לצפות צפייה מודרכת בטלסקופים, לראות סרטי חלל וליהנות מהאווירה המדהימה של ליל מטאורים ברובע דרכי הבשמים במצפה רמון. מי שיישאר גם בחמישי ושישי 13-14/8/15 ירוויח גם את פסטיבל המדעים הפתוח ביישוב, במסגרתו יוצעו פעילויות מדע מרתקות לכל המשפחה!

כתבה: אפרת קדם סילברט – מדריכת טיולים ובעלת מרכז הדרכה "בטבע".

לשימושכם מצורפת תכנית הפעילות – מפת המתחם ודברים שחשוב לדעת:

persoids flyer 2015 activities

persoids flyer 2015 need to know

persoids flyer 2015 map

לחיפוש מקומות לינה במצפה רמון ובסביבה – היכנסו לאתר תיירות הר הנגב – www.negevtour.co.il

קראו גם על קיץ של כוכבים 2019 במצפה רמון וסביבתה